Для нас надзвичайно важливо сприяти розвитку культури пам’яті у сільській місцевості, особливо стосовно єврейської культурної спадщини та Голокосту в Україні.
У сільських районах України відбувалися розправи над мирним і невинним єврейським населенням. Меморіальні знаки про масові вбивства часто лише українською мовою та за відсутністю більш конкретної інформації що до події .
Ми хочемо розпочати активну діяльність у цій галузі та спланувати міжнародний проект молодіжного обміну на 2022 рік для прийому молодих активних людей з-за кордону тут, в Україні, для роботи над історичними об’єктами, для вивчення багатокультурної спадщини України та отримання нових іноземних друзів.
В даний час ми спілкуємося з представниками різних громад нашого регіону (сільськими головами, директорами шкіл, представниками громадського суспільства та іншими активістами) та вивчаємо можливості для співпраці.
Нещодавно ми завершили поїздку до сусідньої Хмельницької області, де провели різні зустрічі в Плуженській ОТГ Шепетівського района.
Відвідавши село Кунів, ми дізнались про єврейську громаду, яка була знищена під час німецької окупації Волині у Другій світовій війні. Існує просто теменна меморіальна колона (фото), яка привертає увагу “радянських громадян”, вбитих нацистами. Слово “євреї” помітно пропущено в тексті, який є лише українською мовою. Місцевим громадам загальновідомо, що ця територія насправді є братською могилою щонайменше 487 людей з єврейської громади Кунова.
У сусідньому лісі раніше існував поважний єврейський цвинтар, про що свідчать залишки усипаних надгробків (iвр.: “мацеви”), але обмеження часу минулого тижня перешкодили нашому подальшому відкриттю цієї території, і наводить на думку, що потрібно багато дослідницьких робіт.
Ми дізналися, що в даний час вихованці Кунівського ліцею прагнуть піклуватися про меморіальну ділянку, і це спонукало нас відвідати школу спонтанно. Дійсно, активні вчителі та їх учнi не забули історію села. Навпаки, вони будують мости у майбутнє на основі історії та дарують гідну пам’ять єврейській громаді.
Зараз ліцей зацікавився зв’язком із нащадками кунівських євреїв в Україні та за кордоном.
Ми зараз вже зв’яжемося з потенційними партнерами, які займаються питаннями, пов’язаними з єврейською культурою та Голокостом.
Ми зберемо експертів та активістів, щоб допомогти здійснити нашу статутну місію – розкрити мультикультурний потенціал українського села для створення сприятливого клімату для міжнародної співпраці на благо розвитку сільських територій та його мешканців.
Повторний візит до Кунова неминучий.