(Мартін Ройтер, директор нашого Рівненського представництва, ще мешкаючи в Ужгороді, придбав будинок в селі Зелений Гай під майбутній проєкт нашої ГО. Там він дізнався, що у 1947 році з Пряшівського краю (Словаччина) в Україну на Волинь масово переїздили люди, але після розпаду Радянського Союзу багато мешканців знову повернулися до Словаччини.)
Мартін вирішив відвідати село Цигелки, щоб на місці зібрати інформацію та зрозуміти, що залишилося в північно-східній Словаччині – пам’ять про Волинь та Україну. Село знаходиться в дуже мальовничому місці, має хорошу воду, а за лісом – кордон з Польщею. Це село донедавна вважалося курортом. Поїздка була спонтанна та неофіційна, але досить продуктивна: зустрівся з головою села та з людьми, які жили в Зеленому Гаї, а також з їх нащадками.
Потім в місті Бардієві відбулася зустріч з активістами ГО “Башта”, які реалізовують масштабні проєкти і базуються в центрі міста в старій вежі, яка є частиною величезної фортифікаційної споруди міста. В 1986 році історичний центр міста Бардієва був внесений до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Під час відвідин кафе ГО “Башта” Мартіна приємно здивувало, що батьки першого випадкового співрозмовника виявилися родом з міста Рівне.
Під час зустрічей з людьми в селі Цигелки та місті Бардієві активно обговорювалося питання про майбутню співпрацю. Нові знайомі мають зацікавленість щодо України, а отже потрібно думати над конкретними проєктами та шляхами їх реалізації. Одна з ідей – проведення на базі Дубенського замку, що на Волині, конференції на тему «Оптація українців Чехословаччини». Також за активної участі нашої організації можливі культурні обміни між селами, містами і регіонами Словаччини та України.
PS: Повернувшись до Ужгорода, Мартін зустрівся з представниками Генерального консульства Словаччини, а також налагодив контакт з Варковицькою сільською радою, до якої входить село Зелений Гай. Наразі готуються меморандуми про співпрацю з усіма новими партнерами, створюється Україно-Словацька робоча група (міжкультурний комітет) для подальшого розвитку даного напрямку.
Наша організація вважає, що цей напрям має дуже великий потенціал для міжкультурних обмінів та багатьох інших проєктів.




